RTD: St. Catherine's rolls to LIS track and field title

BY WELDON BRADSHAW
Special correspondent  
Richmond Times-Dispatch

   Under overcast skies and with a nuisance drizzle falling throughout much of the day and the threat of thunderstorms that thankfully never materialized, St. Catherine’s claimed the League of Independent Schools track and field championship and Woodberry Forest the Prep League title Saturday on the Jim Hickey Track at Collegiate.
     The Saints, who recorded 204 points, placed three athletes in eight of the 14 individual events.
Charlotte Robinson, the overall most valuable performer, won the 100, 200 and long jump, Hampton Turton captured the 400, and the team of Guin Bono, Wallace Cary, Cameron Tierney and Chelsea Brown claimed victory in the 4x400 relay.
     “This was a team effort from top to bottom,” said St. Catherine’s coach Alden Basmajian. “We had major contributions from eighth-graders all the way up to seniors.
     “We had leadership from Hampton Turton and Charlotte Robinson, two stalwarts in our sprinter group.
     “We had [freshman] Aseye Gatty step up in the long jump [third], triple jump [fourth], and both hurdles events [second in the 300, fourth in the 100] and make an impact as an athlete new to these events this year.”
     The Cougars won 10 events and finished second with 169 points.
     Running event most valuable performer MK Myers won the 800 (school record 2:20.29) and 3,200 and ran the anchor leg of the victorious 4x800 relay team.
     Audrey Fleming won the 100 hurdles and 300 hurdles and ran the second leg of the winning 4x100 relay team.
     Miami (Fla.) commit Lauren Lucy captured the pole vault and anchored the 4x100, Giles Ferrell won the 1,600 and placed second in the 3,200, and Gabi Deglau, the field event MVP, won the discus and placed second behind Olamide Enjekpo of St. Margaret’s in the shot put with a school record 38-7.5.
     Eliza Stone led a 1-2-3 Collegiate finish (with Kyla Coffey second and Carrington Miller third) in the high jump.
     Lilly Versen (Trinity Episcopal) outleaped the field in the long jump.
     Woodberry Forest won 10 of 17 events and amassed 206 points to dominate the field.
     Fork Union’s Dominique Julius earned overall most valuable performer on the strength of victories in the 100, 200, and triple jump.
     Ty Mathes of Trinity won the triple jump, and Norfolk Academy (Ryan Guzik, Liam Sullivan, Davis Ottinger, Ned Berkley) placed first in the 4x800 relay, .66 ahead of the Collegiate team of Jonathan Yackel, Max McManus, Hugh Williams, and Ian Quindoza.

League of Independent Schools
Team scores: St. Catherine’s 204, Collegiate 169, Norfolk Academy 56, Veritas 33, Trinity Episcopal 27, St. Margaret’s 22, St. Anne’s-Belfield 15 
Long jump: Lilly Versen (TE) 17-0; Shot put: Olamide Enajekpo (SM) 39-9.5; Discus: Gabi Deglau (Col) 118-4; Triple jump: Charlotte Robinson (SC) 33-8.5; High jump: Eliza Stone (Col) 5-2; Pole vault: Lauren Lucy (Col) 10-6. 4x800: Collegiate (Catherine Horner, Page Wells, Sophie Sloan, MK Myers) 10:03.86; 100 hurdles: Audrey Fleming (Col) 16.10;100: Charlotte Robinson (SC) 12.95; 1,600: Giles Ferrell (Col) 5:29.98; 4x100: Collegiate (Michaela Allen, Audrey Fleming, D’Yan Robinson, Lauren Lucy) 51.37; 400: Hampton Turton (SC) 59.75: 300 hurdles: Audrey Fleming (Col) 49.36; 800 MK Myers (Col) 2:20.29; 200: Charlotte Robinson (SC) 26.33; 3,200 MK Myers (Col) 11:48.74; 4x400: St. Catherine’s (Guin Bono, Wallace Cary, Cameron Tierney, Chelsea Brown) 4:14.56
 
 
Prep League
Team scores: Woodberry Forest 206, Fork Union 97, St. Christopher’s 68, Collegiate 59, Norfolk Academy 52, Trinity Episcopal 34, St. Anne’s-Belfield 11
Long jump: Dominique Julius (FUMA) 23-3; Shot put: Rodney Lora (WF) 52-5; Discus: Rodney Lora (WF) 155-5; Triple jump: Ty Mathes (TE) 42-11.5; High Jump: Edward Woltz (WF) 6-2; Pole vault: Walt Bannerman (WF) 14-6; 4x800: Norfolk Academy (Ryan Guzik, Liam Sullivan, Davis Ottinger, Ned Berkley) 8:14.48; 110 hurdles: Albert Asare (WF) 14.71; 100: Dominique Julius (FUMA) 10.73; 1,600: Parker Tallman (WF) 4:41.74; 4x100: Woodberry Forest (Landon Ellis, Robbie Handelsman, Jordy Burnette, Donovan Baker) 42.38; 400: Dominic Julius 48.84; 300 hurdles: Albert Asare (WF) 38.24; 800: Ferenc Kovacs (WF) 1:51.42; 200: Dominique Julius (FUMA) 21.2h; 3,200: Ferenc Kovacs (WF) 9:34.74; 4x400: Fork Union (Dominque Julius, Saeed Dasher, Sebastian Antoine-Pompey, Dominic Julius) 3:27.66


Back
    • Private School Spacer image

Comments

No comments have been posted
    • Private School Spacer image

Comment on this Story

Other News

List of 4 news stories.

View All News
    • Private Girls Elementary School: St. Catherine's School
6001 Grove Avenue, Richmond, Virginia 23226 | 804-288-2804
(c)2021 St. Catherine's School. All rights reserved.